Aj vysoké teploty môžu spôsobiť vzbĺknutie vášho auta

19. 6. 2019, 11:09 | Nastupujúce horúčavy, ktoré v posledných dňoch trápia celé Slovensko, môžu spôsobiť problémy aj tam, kde by ste to vôbec nečakali. Samovoľné vznietenie motorovej časti vozidla už nie je takou zriedkavou záležitosťou ako kedysi. Prinášame preto niekoľko užitočných odporúčaní ako uchrániť svoje auto pred prípadným ohňom.

Auto treba zaparkovať na správnom mieste

S parkovaním to niekedy býva ťažké, veľa áut a málo parkovacích miest nás niekedy núti odstaviť auto aj tam, kde by stáť nemalo. Najnebezpečnejšie je zaparkovať na suchom trávnatom priestranstve, ktoré je väčšinu dňa vystavené vysokým teplotám. Rozhorúčený motor, ktorý sa vplyvom tepla ochladzuje oveľa pomalšie, môže v kombinácií s vyschnutou trávou veľmi jednoducho spôsobiť oheň.

 

Pravidelné čistenie a údržba motora

„Pri umývaní a starostlivosti o auto by sme v žiadnom prípade nemali zabudnúť ani na motor.“ upozorňuje operačno – technický riaditeľ Falck Fire Services Milan Ivanič. Postupne sa pod kapotu dostáva prach, nečistoty a mastnoty, ktoré sa v kombinácií s vysokými teplotami a prehriatym motorom môžu premeniť na nečakaný oheň. Tiež je potrebné pravidelne kontrolovať, či náhodou nie je uvoľnená izolácia alebo svorky prichytávajúce elektroinštaláciu. Kov a plasty vplyvom času a tepla pracujú, môžu sa uvoľniť, odpadnúť a spôsobiť poruchy alebo oheň.

 

Nepodpáľte si automobil vlastnou nepozornosťou

Pri vysokých teplotách by ste v žiadnom prípadne nemali na palubnej doske dlhodobo nechávať predmety, na ktoré vplýva slnečné svetlo a vysoká teplota. Ide hlavne o sklené veci, konkrétne okuliare, cez ktoré môže slnko prenikať tak intenzívne, až vznikne požiar.

 

Čo robiť, keď sa mi počas jazdy začne dymiť spod kapoty?

V prvom rade by mal vodič dbať na prevenciu a doplniť svoju povinnú výbavu o hasiaci prístroj do auta, jeho trvanlivosť sú dva roky. Ak hasiaci prístroj počas dvoch rokov nepoužijete, je potrebné spraviť jeho revíziu. Druhou alternatívou sú hasiace rúška do auta.

Ak počas jazdy autom spozorujete, že sa vám dymí spod kapoty, zastavte okamžite na krajnici a vypnite motor. „Veľmi dôležité je dať si pozor a neotvoriť kapotu auta nárazovo a tvárou otočenou k autu, nahnali by ste tým do priestoru motora vzduch, čím by ste len podporili vznik ohňa, prípadne ho zintenzívnili alebo si dokonca spôsobili nepríjemné popáleniny,“ dodáva Milan Ivanič. Najlepšie je otvoriť kapotu auta páčkou, ktorá je na to určená a v prípade, že zbadáme oheň, uhasíme ho cez malé medzere hasiacim prístrojom.

 

 

 

Prihlásenie k môjmu účtu

Užívateľské meno:

Heslo:

Nová registrácia Zabudnuté heslo