Ako sa uhýbať sanitkám počas obmedzení na D1

13. 8. 2018, 13:40 | Na diaľnici D1 v úseku Bratislava - Trnava v približne na 17. – 19. kilometri prebiehajú od soboty 11. augusta do 24. augusta dopravné obmedzenia pre rozširovanie diaľnice - výstavbu križovatky Triblavina. Premávku môže ešte viac skomplikovať dopravná nehoda. Viete, ako správne uvoľniť cestu, keď uvidíte v spätnom zrkadle sanitku či hasičov?

Záchranná zdravotná služba, hasiči a polícia majú zo zákona na cestách prednostné právo jazdy. Podmienkou sú zapnuté výstražné svetlá a siréna. Napriek tomu im mnohí vodiči neumožnia plynulý prejazd. Dôvody sú rôzne. Niekedy ide len o bezohľadnosť vodičov, inokedy stres a nevedomosť, čo robiť.

 

Zákon o cestnej premávke hovorí, že vodič iného vozidla je povinný vozidlu s právom prednostnej jazdy a vozidlu, ktoré sprevádza, umožniť bezpečný a plynulý prejazd, a ak je to potrebné, aj zastaviť vozidlo na takom mieste, aby neprekážalo. Do skupiny vozidiel s právom prednostnej jazdy a vozidlami, ktoré ich sprevádzajú, sa vodič iného vozidla nesmie zaraďovať. Aká je však realita?

 

Na dvojprúdovej ceste by sa mali vodiči pri spozorovaní sanitky uhýbať na pravú stranu krajnice, pokiaľ to cesta dovoľuje. V prípade trojprúdovej diaľnice sa autá v ľavom pruhu radia vľavo a autá v pravom a strednom pruhu zase doprava hovorí Miloslav Váňa , supervízor vodičov Falck Záchrannej.

 

Správne a bezpečne sa uhnete sanitke takto:

 

  1. Ak začujete sirénu, zachovajte pokoj. Nebrzdite prudko, nepridávajte plyn ani neodbáčajte.
  2. Počas jazdy na dvojprúdovej ceste sa stiahnite s vašim vozidlom na pravý okraj vozovky.
  3. Ak je na ceste prekážka alebo zúžený úsek, zastavte na krajnici ešte pred ňou, nie vedľa nej.
  4. Na dvojprúdovej diaľnici alebo ceste platí zásada, v ktorom pruhu som, na tú stranu sa uhnem. Ak ste v pravom tak vpravo, ak v ľavom tak vľavo. Takto vytvoríte pre sanitku dostatok miesta v strede vozovky.
  5. Na trojprúdovej diaľnici sa riadime zásadou, ktorá platí aj v susedných krajinách. Autá v ľavom pruhu sa stiahnu na ľavú stranu, a autá, ktoré idú v strednom a pravom pruhu, sa uhnú na pravú stranu. Nie je však chybou, ak budú vozidlá v strednom pruhu sledovať, ako sa vyhnú vodiči idúci za nimi, a podľa toho sa vyhnú sanitke aj oni.

 

 

 

 

Prihlásenie k môjmu účtu

Užívateľské meno:

Heslo:

Nová registrácia Zabudnuté heslo