Minulý rok bol najvyťaženejší z hľadiska počtu zásahov

25. 3. 2019, 15:13 | Historicky najvyšší počet zásahov zaznamenali v minulom roku vo Falck Záchrannej. Každý deň zasahovali posádky viac ako 500-krát. Hoci boli posádky Rýchlej zdravotnej pomoci v minulom roku pre pacientov o niečo dostupnejšie, vyťaženosť systému sa podpísala pod celkový priemer dojazdových časov všetkých posádok, ktorý opäť medziročne narástol.

Posádky Rýchlej zdravotnej pomoci sú pre pacientov dostupnejšie

Dojazdové časy posádok Rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) zaznamenali minulý rok pozitívny trend. Kým v roku 2017 „cestovali“ posádky so záchranárom ku pacientovi v priemere 10 minút a 5 sekúnd, v roku 2018 sa tento čas znížil o 5 sekúnd, teda presne na 10 minút. Skrátenie dojazdových časov posádok RZP sa podarilo dosiahnuť aj na základe transformácie piatich staníc Rýchlej lekárskej pomoci (RLP) na RZP, ktorá prebehla začiatkom februára minulého roka. „Dostupnosť posádok so záchranármi sa pre pacienta zvýšila, nakoľko sa zvýšil aj počet ich staníc. Sanitka sa k nemu dostane o niečo rýchlejšie. Aj s odstupom času, po viac než roku, môžeme teda skonštatovať, že táto transformácia bola opodstatnená,“ uviedol Ivo Krpelan, regionálny riaditeľ Falck pre strednú a východnú Európu.

 

Odľahčenie „záchraniek“ by malo priniesť zníženie dojazdových časov

Hoci na jednej strane dojazdové časy posádok RZP klesli, do úvahy musíme brať aj medián dojazdových časov posádok RLP aj RZP dohromady, ktorý na druhej strane mierne stúpol. Tento negatívny vývoj sprevádza záchranný zdravotný systém už niekoľko rokov po sebe. Kým v roku 2017 prišla posádka k pacientovi v priemere za 9 minút a 40 sekúnd, v roku 2018 to bolo už 9 minút a 47 sekúnd. Rast dojazdových časov posádok zdôvodňuje Ivo Krpelan nasledovne: „Dojazdové časy stúpajú všeobecne na celom území Slovenska, je to dané vyťaženosťou systému. Zrušili sa nočné lekárske pohotovosti,  zatvorili sa niektoré ambulancie všeobecných lekárov, ktorých pacienti navštevovali a tak pacientom príde jednoduchšie zavolať si na číslo 155,“ dodáva.Zmenu by mohla priniesť novela Zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti z dielne Ministerstva zdravotníctva SR. Tá pridá do systému sanitky určené najmä na sekundárne prevozy pacientov, prípadne na základe ktorej bude Operačné stredisko SR vysielať sanitky Dopravnej zdravotnej služby k prepravám pri mimoriadnych zásahoch ako napr. udalosti s hromadným postihnutím osôb.

 

Medzi zásahmi dominujú aj naďalej úrazy

V minulom roku absolvovali posádky Falck Záchranná rekordný počet zásahov, ktorých bolo takmer 189 tisíc. Štatisticky bol najvyťaženejším dňom 27. december. Najčastejšie boli posádky privolávané štandardne k rôznym úrazom, v týchto prípadoch zasahovali viac ako 20 000 krát, čo je v prepočte 55 zásahov k úrazom na každý deň. Ďalšími v poradí boli výjazdy k tráviacim ťažkostiam a vysokému krvnému tlaku, ktoré tiež medziročne stúpli. Zaujímavosťou je, že oproti predchádzajúcemu roku mierne poklesli prípady s respiračnými problémami a bolesťami na hrudníku. Tento pokles odôvodňuje MUDr. Eva Havlíková, vedúca skupiny analýz a kontroly kvality Edukačného a tréningového centra Falck Záchranná, takto: „Slovensko sa významne hlási k Európskemu programu prevencie odvrátiteľných úmrtí, v rámci ktorého kardiológovia, ale aj obvodní lekári intenzívnejšie pracujú s pacientmi na prevencii a celkovom zlepšení životosprávy,“ uviedla.

 

Najčastejšie diagnózy v r. 2018:

  1. Úrazy – 20 025 zásahov
  2. Problémy s tráviacim systémom – 19 410 zásahov
  3. Vysoký krvný tlak – 17 111 zásahov
  4. Problémy s dýchacím systémom - 13 028 zásahov
  5. Bolesti hrudníka – 11 402 zásahov

 

 

 

Prihlásenie k môjmu účtu

Užívateľské meno:

Heslo:

Nová registrácia Zabudnuté heslo