Päť krokov bezpečnej grilovacej sezóny

Ako predísť požiaru pri grilovaní?

12. 6. 2017, 12:06 | Grilovaniu holduje stále viac Slovákov. No prv než zapálite oheň a položíte na rošt prvý tohtoročný steak, mali by ste v prvom rade myslieť na bezpečnosť. Spoločnosť Falck Fire Services pripravila pre vás niekoľko rád, ako predísť požiaru pri grilovaní a ako ho hasiť.

  • 1. Odstráňte horľavé veci z dosahu

Gril musí byť vždy umiestnený tak, aby nespôsobil požiar. To znamená, dať ho na nejakú nehorľavú podložku a dostatočne ďaleko od ostatných horľavých predmetov,“ upozorňuje Ľubomír Thinschmidt, veliteľ hasičskej jednotky Falck Fire Services.

 

  • 2. Pripravte si hasiace prostriedky

Pred grilovaním si preventívne pripravte hasiace prostriedky. Na uhasenie plameňov priamo na grile vám bude stačiť dostatočne veľká fľaša s vodou. Pre prípad väčšieho požiaru majte poruke hasiaci prístroj. Na hasenie v domácnostiach je najvhodnejší vodný alebo snehový.

 

  • 3. Bezpečný podpaľovač

Na zapálenie uhlia používajte len oficiálne schválené podpaľovače. „Nikdy nepoužívajte benzín ani iné horľaviny, ktoré na to nie sú určené,“ varuje Ľubomír Thinschmidt.

 

  • 4. Opatrná manipulácia

Pri manipulácii s grilom dávajte pozor, aby vám z neho neodletel žeravý uhlík. Mohol by spôsobiť požiar. Preto je potrebné odstrániť všetko horľavé z dosahu.

 

  • 5. Hasenie

Pri vzniku požiaru sa ho najskôr snažte uhasiť vlastnými silami a prostriedkami. Keď ste toho schopný. Ak vznikajúci požiar spozorujete včas, stačí zobrať fľašu s vodou a pomaly ho zaliať,“ vysvetľuje veliteľ hasičskej jednotky. Pri hasení si dajte pozor, aby ste prudkým prúdom vody (z hadice, z hasiaceho prístroja) gril neprevrátili. Od žeravých uhlíkov, ktoré by z neho vyleteli, by sa mohli chytiť ďalšie veci. Napríklad aj na susedovom balkóne či pozemku. Ak sa vám požiar nedarí uhasiť, odstráňte z jeho blízkosti horľavé veci, volajte hasičov na čísle 150 a upovedomte susedov.

 

Ak priamo na grile vzbĺkne zabudnutá handra, stačí ju opatrne zaliať vodou. Pri zatváracom grile jednoducho zavrite príklop. „Jedným zo spôsobov hasenia je totiž obmedzenie prístupu vzduchu,“ vysvetľuje hasič. Ak máte plynový, uzavrite ventil na grile i na fľaši, aby nedochádzalo k jeho ďalšiemu uvoľňovaniu a horeniu.

 

 

 

Prihlásenie k môjmu účtu

Užívateľské meno:

Heslo:

Nová registrácia Zabudnuté heslo