Vianočný rady - 3. časť: Žlčníkový záchvat

Žlčníkový záchvat sa prejavuje nepríjemnou bolesťou, pichaním v oblasti pod pravým rebrovým oblúkom, ktorá môže vyžarovať až do chrbta. Najčastejšou príčinou je nevhodná strava, najmä mastné, či korenené jedlá, ktoré podráždia žlčník.
Ideálna je prevencia, dodržiavanie lekárom predpísaných diétnych obmedzení je zárukou predchádzania problémov so žlčníkom, ale ak sme už urobili diétnu chybu a máme bolesti, musíme nasadiť okamžite prísnu diétu, pomôžu aj lieky proti bolesti. Pri ťažšej forme je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, nezriedka takéto prípady končia na operačnom stole.

Autor článku: Mgr. Martina Vitková

 

 

 

Vianočné rady - 2. časť: Podráždený žalúdok

V období Vianoc sú častou príčinou podráždeného žalúdka neobvyklé jedlá, ktoré kombinujeme a organizmus je zaťažený ich spracovávaním. K častým príznakom patrí napínanie na zvracanie, bolesť brucha, a samotné zvracanie. V takom prípade je potrebné nasadiť diétu – ideálne staršie pečivo, čaj. Ak aj ťažkosti odoznejú, v prvých dňoch vynecháme dráždivé potraviny a pokrmy, ako sú surová zelenina, ovocie, jadierka, šupky, mak, orechy, vyprážané a pečené jedlá, strukoviny, koreniny, alkohol, a sýtené nápoje.

Autor článku: Mgr. Martina Vitková

 

 

 

Vianočné rady - 1. časť: Rybacia kosť v krku

Rybacia kosť v krku dokáže poriadne znepríjemniť sviatočné chvíle počas Vianoc. Ponúkame vám preto krátky návod, ako s malou kostičkou, ktorá vie vyrobiť poriadny problém, bojovať. Ak kosť nie je v dýchacích cestách, odporúča sa zjesť nejakú tuhšiu stravu – chlieb alebo varený zemiak, aby sa obalila. Ak sa však nachádza v dýchacích cestách, zachováme pokoj a navštívime ORL a to v oboch prípadoch. V každom prípade netreba prepadať panike, kosť v krku nepatrí k život ohrozujúcim stavom.

Autor článku: MUDr. Andreas Jusko

 

 

 

Ostych zabíja

Hrubé črevo sa rozprestiera od slepého čreva až po konečník a análny otvor. Napriek tomu, že ide zhruba o poldruha metrový úsek, trestuhodne ho zanedbávame. Podľa štatistík má väčšina ľudí problém s nadúvaním, zápchou alebo naopak, hnačkou, no akosi sa nezamýšľajú nad tým, že by mohlo ísť o prejav závažného ochorenia.

 

 

 

Prsia pod drobnohľadom

Za posledných desať rokov sa celosvetový výskyt karcinómu prsníka zvýšil o 33%. Iba minulý rok museli lekári na Slovensku oznámiť krutú správu zhruba 1 700 ženám. V podstate si ju vypočuje každá 8. žena.

 

 

 

Choroba mladíkov

Nie je to veľa. Iba 1 až 2 % zo všetkých onkologických ochorení mužov. Keď sa rakovina semenníka podchytí včas, je výborne liečiteľná, no jej zákernosť spočíva v tom, že sa objavuje vo veku, keď človek na podobnú diagnózu nepomýšľa. Podľa štatistík sú najviac postihnutí chlapci a chlapi vo veku od 15 do 39 rokov.

 

 

 

Čo je rakovina?

Vznik rakoviny priamo súvisí s najmenšími stavebnými časťami nášho tela – bunkami. V našom organizme je ich zhruba 60 až 100 miliárd, ustavične sa obmieňajú a dochádza k ich deleniu. Tento proces prebieha bez komplikácií, no pri takom množstve je zrejmé, že niekedy dôjde aj ku chybe. Naše telo disponuje mechanizmami, ktoré ju dokážu rozpoznať a odstrániť. Ibaže niekedy sa „kazová“ bunka začne abnormálne rýchlo deliť a vymkne sa spod kontroly. Vzniká rakovina.

 

 

 

Imunita z chladničky

Niektoré potraviny sa len tak hemžia živými baktériami, no zdraviu prospešné sú iba tie, ktoré obsahujú mikroorganizmy s prívlastkom probiotické.

 

 

 

Tichý nepriateľ

Keď sa narodíme, naše cievy sú čisté a pružné. V priebehu života však na nich dochádza k zmenám a až na skupinu ľudí, ktorí majú na ich upchávanie genetickú predispozíciu, si ich odpadovými látkami zahlcujeme sami. A ani o tom nevieme.

 

 

 

Obdobie nádchy

Berieme ju ako nutné zlo, ktoré už ku chladnému počasiu akosi patrí. A hoci nám dokáže riadne znepríjemniť život, na péenke kvôli nej nikto nezostane. Nádcha sa však vie svojmu hostiteľovi vypomstiť a jej pobyt sa zo siedmich dní môže predĺžiť až na niekoľko mesiacov.

 

 

 

Strana výpisu

... 16 ...

 

Prihlásenie k môjmu účtu

Užívateľské meno:

Heslo:

Nová registrácia Zabudnuté heslo