Falck Rady

"Lyžička zdravia" pre horúce letné dni

Viete ako chutí leto? Leto chutí farebným svetom ovocia, zeleniny a všetkého čo vo Vás vo všeobecnosti vyvoláva pocit príjemného osvieženia. Leto chutí napríklad ako sladučký a šťavnatý melón...

 

 

 

Ako podať prvú pomoc pri mori a na horách

Úpal, spálená koža či vyvrtnutý členok. To všetko sú nepríjmené zdravotné problémy, ktoré môžu poriadne znepríjemniť výlet, dovolenku či bezstarostné prázdniny.

Viete, čo treba robiť v týchto situáciách?

"Rýchlokurz" prvej pomoci pre Vás vypracoval Vladimír Hosa z Falck Záchranná a.s.

 

 

 

Raňajky znamenajú zdravý začiatok dňa

Patríte k tým, ktorí si začiatok dňa nevedia predstaviť bez raňajok? Robíte dobre. Vyvážené a pestré raňajky sú zdrojom energie a potrebných živín. Zdravými raňajkami naštartujete metabolizmus, dokonca sa chránite pred cukrovkou a ischemickou chorobou srdca. A nielen to. Budete aj menej unavení a aj štíhlejší. Vedeli ste, že až 60 percent obéznych ľudí neraňajkuje? Preto, ak ste sa doteraz raňajkám vyhýbali, a maximálne si dali ráno kávu nalačno, čo je mimochodom ideálny spôsob ako si zničiť žalúdočnú sliznicu, začnite ráno jedlom. Budete sa cítiť lepšie už od prvého dňa.

 

 

 

Dýchate správne?

Viete, aké je dýchanie pre zdravie dôležité? Aj keď dýchame od narodenia, väčšina ľudí správne dýchať nevie. Dýchame plytko, povrchne, neúplne a najmä ústami. Pritom stačí dýchať nosom a myslieť na to, že vzduch prúdi do brucha. Ak to robíme dobre, nafúkne sa nám brucho, ak zle, tak hrudník. Sústreďme sa a dýchajme zhlboka a pomaly. Do pľúc sa nám dostane viac vzduchu, a do krvi viac kyslíka, ktorý potrebujú všetky bunky v tele. Dodržiavanie správnej techniky dýchania znamená prílev energie pre celý organizmus. A preto nádych-výdych :-)

 

 

 

Jarný detox

Veľkonočné sviatky sa skončili.Patríte k tým, ktorí si počas voľných dní neodpustili údené mäso, majonézové šaláty a koláče? Skúste ľahký jarný detox. Budete sa cítiť zdravšie, a štíhlejšie. Pite čistú vodu a bylinkové čaje, odpustite si alkohol, sýtené nápoje, tučné a vyprážané jedlá, či sladkosti. Jedzte veľa zeleniny a ovocia, rýb, chudého mäsa, celozrnných výrobkov, a orechov. A nezabudnite. Každé ráno vypite nalačno pohár teplej vody, do ktorej vyžmýkate šťavu z citróna. Môžete ju osladiť lyžičkou medu. Budete nielen zdravší, ale aj štíhlejší.

 

 

 

Pozor na šmykľavé chodníky

Hlavný inštruktor Falck Academy Miroslav Nagy v denníku Nový čas (vo vydaní z 11. januára 2013) radí, ako predísť úrazu a ako postupovať v prípade, keď dôjde k pádu.

 

 

 

Ostych zabíja

Hrubé črevo sa rozprestiera od slepého čreva až po konečník a análny otvor. Napriek tomu, že ide zhruba o poldruha metrový úsek, trestuhodne ho zanedbávame. Podľa štatistík má väčšina ľudí problém s nadúvaním, zápchou alebo naopak, hnačkou, no akosi sa nezamýšľajú nad tým, že by mohlo ísť o prejav závažného ochorenia.

 

 

 

Prsia pod drobnohľadom

Za posledných desať rokov sa celosvetový výskyt karcinómu prsníka zvýšil o 33%. Iba minulý rok museli lekári na Slovensku oznámiť krutú správu zhruba 1 700 ženám. V podstate si ju vypočuje každá 8. žena.

 

 

 

Choroba mladíkov

Nie je to veľa. Iba 1 až 2 % zo všetkých onkologických ochorení mužov. Keď sa rakovina semenníka podchytí včas, je výborne liečiteľná, no jej zákernosť spočíva v tom, že sa objavuje vo veku, keď človek na podobnú diagnózu nepomýšľa. Podľa štatistík sú najviac postihnutí chlapci a chlapi vo veku od 15 do 39 rokov.

 

 

 

Čo je rakovina?

Vznik rakoviny priamo súvisí s najmenšími stavebnými časťami nášho tela – bunkami. V našom organizme je ich zhruba 60 až 100 miliárd, ustavične sa obmieňajú a dochádza k ich deleniu. Tento proces prebieha bez komplikácií, no pri takom množstve je zrejmé, že niekedy dôjde aj ku chybe. Naše telo disponuje mechanizmami, ktoré ju dokážu rozpoznať a odstrániť. Ibaže niekedy sa „kazová“ bunka začne abnormálne rýchlo deliť a vymkne sa spod kontroly. Vzniká rakovina.

 

 

 

Strana výpisu

1

 

Prihlásenie k môjmu účtu

Užívateľské meno:

Heslo:

Nová registrácia Zabudnuté heslo