Vianočné rady - 6. časť: Otrava alkoholom - strata vedomia

Je potrebné uvedomiť si, že ťažká jednorazová intoxikácia alkoholom môže vážne ohroziť zdravie, a skončiť i smrťou. Za každých okolností je potrebné postihnutého sledovať, sústrediť sa na jeho dýchanie a krvný obeh. Uložíme ho do polohy na boku, aby nehrozilo udusenie zvratkami. Ak sa nepreberá a zhoršuje sa dýchanie, je potrebný okamžitý prevoz do nemocnice.

Autor článku: Mgr. Martina Vitková

 

 

 

Vianočné rady - 5. časť: "Opica" po prehýrenej noci s alkoholom

Prejavuje sa bolesťami hlavy, tráviacimi ťažkosťami, nevoľnosťou, či triaškou. Ak už konzumujeme alkohol, tak platí nepísaná zásada - poznať svoju mieru. Alkohol v žiadnom prípade nepatrí do rúk deťom a mladistvým. Keď sme to už prehnali, pomôžeme si zvýšeným množstvom nesladených nealkoholických nápojov, najlepšie minerálnymi vodami, vývarom, prípadne aj liekom proti bolesti. Platí, že tekutiny dopĺňame počas, aj po ukončení požívania alkoholických nápojov. Dôležité je dopriať si pokoj a oddych, a z opice sa poriadne vyspať.

Autor článku: Mgr. Martina Vitková

 

 

 

Vianočné rady - 4.časť: Popálenina ruky alebo tváre pyrotechnikou

Pri ľahších formách, kedy sa popálené miesto prejaví sčervenaním kože, opuchom až pľuzgiermi, chladíme ho prúdom studenej vody, aspoň 15 minút, aby sa ochladili aj hlbšie vrstvy kože. Pri popáleninách na rukách si nezabudnite dať dolu ozdoby a hodinky skôr, ako poranená ruka opuchne. Pri popáleninách ťažšieho charakteru - 3. a 4. stupňa, kedy je koža až zuhoľnatená, a hrozí šokový stav, prekryjeme popáleninu sterilným obväzom, alebo čistou tkaninou a okamžite voláme záchranku. Dôležité je nenatierať popáleninu žiadnymi masťami, olejmi, krémami, ani vaječnými bielkami a neprikladať na ňu vatu ani náplaste.
Ak pri nesprávnom použití pyrotechniky došlo ku krvácavej rane, tak ju najskôr umyjeme pod tečúcou vodou, a prekryjeme čistou tkaninou, prípadne obväzom. Pri ťažkom, až devastačnom poranení, ihneď prekryjeme ranu rukou, následne tkaninou, alebo obväzom, na ranu tlačíme, ak je to možné, zdvihneme končatinu do zvýšenej polohy a okamžite voláme záchranku.

Autor článku: Mgr. Martina Vitková

 

 

 

Vianočný rady - 3. časť: Žlčníkový záchvat

Žlčníkový záchvat sa prejavuje nepríjemnou bolesťou, pichaním v oblasti pod pravým rebrovým oblúkom, ktorá môže vyžarovať až do chrbta. Najčastejšou príčinou je nevhodná strava, najmä mastné, či korenené jedlá, ktoré podráždia žlčník.
Ideálna je prevencia, dodržiavanie lekárom predpísaných diétnych obmedzení je zárukou predchádzania problémov so žlčníkom, ale ak sme už urobili diétnu chybu a máme bolesti, musíme nasadiť okamžite prísnu diétu, pomôžu aj lieky proti bolesti. Pri ťažšej forme je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, nezriedka takéto prípady končia na operačnom stole.

Autor článku: Mgr. Martina Vitková

 

 

 

Vianočné rady - 2. časť: Podráždený žalúdok

V období Vianoc sú častou príčinou podráždeného žalúdka neobvyklé jedlá, ktoré kombinujeme a organizmus je zaťažený ich spracovávaním. K častým príznakom patrí napínanie na zvracanie, bolesť brucha, a samotné zvracanie. V takom prípade je potrebné nasadiť diétu – ideálne staršie pečivo, čaj. Ak aj ťažkosti odoznejú, v prvých dňoch vynecháme dráždivé potraviny a pokrmy, ako sú surová zelenina, ovocie, jadierka, šupky, mak, orechy, vyprážané a pečené jedlá, strukoviny, koreniny, alkohol, a sýtené nápoje.

Autor článku: Mgr. Martina Vitková

 

 

 

Vianočné rady - 1. časť: Rybacia kosť v krku

Rybacia kosť v krku dokáže poriadne znepríjemniť sviatočné chvíle počas Vianoc. Ponúkame vám preto krátky návod, ako s malou kostičkou, ktorá vie vyrobiť poriadny problém, bojovať. Ak kosť nie je v dýchacích cestách, odporúča sa zjesť nejakú tuhšiu stravu – chlieb alebo varený zemiak, aby sa obalila. Ak sa však nachádza v dýchacích cestách, zachováme pokoj a navštívime ORL a to v oboch prípadoch. V každom prípade netreba prepadať panike, kosť v krku nepatrí k život ohrozujúcim stavom.

Autor článku: MUDr. Andreas Jusko

 

 

 

Prihlásenie k môjmu účtu

Užívateľské meno:

Heslo:

Nová registrácia Zabudnuté heslo