Pozor na nebezpečné hry detí vo vode. Utopiť sa dá aj nad hladinou vody.

26. 7. 2018, 15:21 | Hoci sa šantenie detí v detskom bazéne alebo na kraji mora môže zdať relatívne bezpečné, aj pri nízkej hladine vody je potrebné dávať na svoje ratolesti pozor. Obzvlášť opatrní by sme mali byť pri náhlom ponáraní detí pod vodu alebo kúpaní sa v mori. Utopiť sa totiž dá rôzne.

Utopiť sa dá aj nad hladinou vody

Možno ste nevedeli, avšak k utopeniu dieťaťa, ale aj dospelého človeka, môže dôjsť aj s hlavou nad úrovňou vodnej hladiny a to napríklad vtedy, keď organizmus so šokom reaguje na kontakt so studenou vodou. Hlavný inštruktor kurzov prvej pomoci Falck Academy Miroslav Nagy to vysvetľuje takto: „Človeku sa reflexívne uzatvoria dýchacie cesty (z dôvodu kŕču hlasiviek), mozog ostáva bez okysličenia a človek sa udusí. Ako ďalej radí inštruktor, všetko by sme mali robiť s mierou, tzn. neskákať rozhorúčení do chladnej vody, ale sa najprv ovlažiť, aby sme predišli prípadnému šoku organizmu.

 

Pozor na morskú vodu

Je rozdiel medzi topením sa v slanej či sladkej vode. Pri vdýchnutí slanej vody (je slanšia ako krv) dochádza k prestupu krvných tekutín a bielkovín z telového obehu do pľúc a následne k opuchu pľúc. Jednoducho povedané, pri vdýchnutí si slaná voda „ťahá“ z krvi tekutinu, ktorá sa hromadí v pľúcach a spôsobuje ťažkosti s dýchaním. Pri vdýchnutí sladkej vody (kedy je krv slanšia ako voda v pľúcach) sa voda vstrebáva z pľúc do krvného obehu a prichádza postupne k poškodeniu pľúcnych mechúrikov a k následnému opuchu pľúc.

Ako ďalej uvádza inštruktor Falck Academy, rodičia zvyknú svoje deti napr. vyhadzovať do vzduchu a nechať ich voľne padnúť do vody, čo však určite neodporúča. „Voda, ktorej sa ľudia nahltajú nespôsobí problémy, tie vznikajú až jej vdýchnutím cez nos. Tekutina z pľúc sa nemusí dostať všetka von a môže prenikať do krvného obehu. Tento stav môže sprevádzať apatia, malátnosť, prípadne modranie prstov,“ hovorí Miroslav Nagy.

 

Čo si na deťoch hlavne všímajte aj pri náznakoch topenia sa:

Po návšteve kúpaliska či iných vodných plôch preto u dieťaťa sledujeme nasledovné príznaky a ak máme akékoľvek podozrenie, vyhľadáme okamžitú pomoc:

 • Dýchanie – ak je plytké či zrýchlené.
 • Nevoľnosť, mdloby, bezvedomie až so zastavením dýchania.
 • Kašeľ – nepodceňujte ho, ak pretrváva alebo je spojený so zrýchlených dýchaním.
 • Zvracanie.

Zásady prvej pomoci pri topení:

 1. Vyjdite s topiacim sa z vody už pri náznakoch topenia sa a vdýchnutí väčšieho množstva vody.
 2. Zistite, či je pri vedomí a dýcha.

 3. Ak je pri vedomí, posaďte ho a snažte sa mu pomôcť, aby vodu z tela vykašľal.

 4. Ak je v bezvedomí a dýcha, je potrebné ho dať do polohy nabok, ale len v prípade, ak nemáme podozrenie na úraz chrbtice a privolajte pomoc.

 5. Ak nedýcha, resuscitujte a privolajte pomoc! Začíname 5 vdycmi a následne pokračujeme stláčaním hrudníka a vdychmi v pomere 30:2.

 6. Pomoc volajte na 155.      
 7.            

Přílohy:

 

 

 

Prihlásenie k môjmu účtu

Užívateľské meno:

Heslo:

Nová registrácia Zabudnuté heslo