Slovensko zasiahnu silné mrazy, pozor na omrzliny

23. 2. 2018, 16:18 | Na Slovensko udrie v najbližších dňoch silný mráz, ktorý nášmu telu dokáže spôsobiť nemalé poškodenia v podobe omrzlín. Omrzlina je v podstate poranenie organizmu a vzniká pôsobením nízkych teplôt na kožu a podkožie. Najčastejšie sa objavuje na rukách, nohách a ušiach, teda na miestach najviac vzdialených od srdca, pretože majú najslabší krvný obeh.

Podľa druhu závažnosti rozlišujeme tri skupiny omrzlín. Omrzliny I. stupňa spoznáme podľa toho, že nám obelie postihnutá oblasť kože, ochladí sa a je sprevádzaná bodavou bolesťou. V nasledujúcich dňoch môže mať hnedastú farbu a opuchnúť. Pri omrzlinách II. stupňa, pri opätovnom znovuoteplení, je koža začervenalá, opuchnutá, tvoria sa na nej pľuzgiere. Pri omrzlinách III. stupňa sa vytvára nekróza, postihnutá koža očernie a odumrie. 

 

V rámci prvej pomoci je nevyhnutné centrálne zahriatie - vypitie teplého (pozor nie horúceho), osladeného nápoja, omrznuté časti treba chrániť pred ďalším chladom, prikryť, vlhké oblečenie vymeniť za suché. Veľmi dôležité je v tomto prípade dostať postihnutú osobu mimo extrémneho prostredia a prerušiť tak pôsobenie chladu,“ radí Miroslav Nagy, hlavný tréner záchranárov Falck Academy. V prípade, že sa dostane postihnutá osoba do vyhriatej miestnosti, treba otepľovať postupne. Ponárať postihnuté oblasti do vlažnej vody, len veľmi pomaly pridávať teplejšiu vodu, omrznuté časti tela sú totiž znecitlivené a hrozí popálenie. „Treba sa v každom prípade vyhýbať zahrievaniu dychom z úst, para totiž vedie k ďalším omrzlinám alebo tiež treniu so snehom, nakoľko môže spôsobiť mechanické poškodenie postihnutých častí tela,“ dodáva Miroslav Nagy. V prípade závažných poškodení, či akýchkoľvek pochybností o ďalšom postupe, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc. 

 

Dôležité je dbať počas týchto dní na prevenciu, ktorou je dostatočná tepelná izolácia najčastejšie postihovaných častí tela, tzn. rukavice, hrubé ponožky, čiapka a v neposlednom rade aj používanie ochranných krémov na tvár proti vysúšaniu pokožky chladom. 

 

 

 

Prihlásenie k môjmu účtu

Užívateľské meno:

Heslo:

Nová registrácia Zabudnuté heslo