Vďaka automatickým externým defibrilátorom môžu zachrániť ľudský život aj laici

17. 4. 2018, 13:38 | Automatický externý defibrilátor (AED) sa odteraz nachádza aj na Mestskom úrade v Banskej Bystrici. Po ZŠ na ul. Ďumbierska a autobusovej stanici pribudol prístroj na záchranu ľudského života aj vo vestibule mestského úradu. Prístroje AED dokážu pri zlyhaní srdca obnoviť jeho činnosť a tým zvýšiť šance na záchranu ľudského života. Na použitie defibrilátorov bol spoločnosťou Falck zaškolený personál Mestského úradu, ich obsluhu však zvládne aj laik.

Prístroje AED výrazne zvyšujú šance na záchranu človeka s náhlym zlyhaním srdca. „Prístroj pomáha pri poskytovaní prvej pomoci tým, že pomocou elektrického výboja je schopný obnoviť správny srdcový rytmus,“ uvádza Ernest Caban zo spoločnosti Falck. Prístroj prostredníctvom hlasových povelov v slovenskom jazyku riadi postup podávania prvej pomoci, nevyhnutnej pred príchodom záchrannej služby. Po priložení elektród na hrudník je schopný samostatne vyhodnotiť potrebu jeho použitia na obnovu rytmu srdcovej činnosti. V prípade, že to je nutné, použije elektrický výboj na obnovu srdcovej činnosti.

 

Ako lekár viem, že každá minúta pri záchrane života človeka je nesmierne dôležitá. Som rád, že sa nám podarilo nastaviť s Falck-om kvalitnú spoluprácu nielen na podujatiach organizovaných v rámci Európskeho mesta športu, ale aj  mimo nich. Verím, že defibrilátory umiestnené vo vestibule mestského úradu či na autobusovej stanici nebudeme musieť využívať často, a ak áno, zachránia druhým život,“ hovorí primátor Banskej Bystrice Ján Nosko.

Priestory mestského úradu sú pomerne frekventované, počas pracovných dní úrad navštívi v priemere 365 ľudí. Dodávateľom zariadení je spoločnosť Falck Academy, ktorá je na Slovensku lídrom v poskytovaní kurzov prvej pomoci.

 

Pravdepodobnosť odvrátenia úmrtia pri NZO:

 

  • Vďaka automatickým externým defibrilátorom môžu zachrániť ľudský život aj laici
    Vďaka automatickým externým defibrilátorom môžu zachrániť ľudský život aj laici

 

 

 

Prihlásenie k môjmu účtu

Užívateľské meno:

Heslo:

Nová registrácia Zabudnuté heslo