Vďaka Falck Academy ovláda prvú pomoc takmer 130 tisíc Slovákov

29. 1. 2018, 12:13 | Aj uplynulý rok 2017 nám dokázal, že záchrana ľudského života nie je ľahostajná stále väčšej časti verejnosti. Pre spoločnosť Falck Academy, ktorá sa zameriava na vzdelávanie verejnosti v oblasti prvej pomoci, bol tento rok veľmi náročný, čo sa odráža aj v 109 % náraste počtu doškolených ľudí.

Za rok 2017 prešlo kurzami prvej pomoci Falck Academy až 19 035 záujemcov, čo je o 5 878 ľudí viac ako v predchádzajúcom roku. Za celé pôsobenie Falck Academy ide už 128 796 Slovákov.

 

Dominovali zážitkové kurzy

Kurzov sa zúčastnili najmä fyzické osoby a firmy. Významnú časť tvorili zážitkové kurzy prvej pomoci pre spoločnosti, a to najmä v letných mesiacoch. Ďalšou početnejšou kategóriou boli kurzy pracovnej zdravotnej služby, alebo kurzy prvej pomoci pre budúcich držiteľov vodičského oprávnenia.

„Ľudia sa ma často na kurzoch prvej pomoci pýtajú, či nemôžu človeku ublížiť, keď sa mu budú snažiť poskytnúť prvú pomoc,. Na túto otázku mám len jednu odpoveď - najviac môžete zranenému človeku ublížiť vtedy, keď mu neposkytnete prvú pomoc vôbec,“ hovorí hlavný inštruktor Falck Academy Miroslav Nagy.

 

Projekt ZÁCHRANA SOM JA

 Špeciálnym projektom v minulom roku bol spoločný projekt Falck Academy, Falck neziskovej organizácie a Nadácie Allianz ZÁCHRANA SOM JA. V rámci neho naučili inštruktori Falck Academy prvú pomoc až 7 494 detí a 986 učiteľov na 50-tich základných školách v rámci celého Slovenska. Zároveň darovali každej škole aj automatický externý defibrilátor (AED), ktorých je na Slovensku stále málo. 

 

Mnohé zariadenia sa dnes vyrábajú tak, aby ich užívanie bolo jednoduché a intuitívne. Aj AED je vyrobené a koncipované tak, aby ho dokázal použiť aj školák. Vydáva presné, jasné inštrukcie a samé zanalyzuje stav pacienta a dokáže tak zvrátiť zlyhanie srdca. Po celom svete každý deň náhle zomrie až 2 000 ľudí. Pritom až v 80 percentách je príčinou porucha srdcového rytmu, ktorá je liečiteľná elektrickým výbojom (defibrilácia)*.

„A to je práve ten čas, kedy je možné zachrániť ľudský život automatickým externým defibrilátorom. Ten sám vyhodnotí stav človeka a podľa toho výboj vydá alebo nie, pričom pokyny pre používateľa sú v slovenskom jazyku. Zachrániť život s ním dokáže aj laik,“ hovorí Miroslav Nagy.

 

A na margo kurzov pre deti zároveň dodáva: „Keď ma deti vidia, ako prvá ich vždy zaujme zdravotnícka uniforma, preto sa ma so zvedavým pohľadom v očiach pýtajú, aký kostým to mám oblečený,“ na čo im ja s úsmevom odpovedám, „je to kostým superhrdinu, vďaka ktorému môžem zachraňovať ľudí a keď budete veľkí, aj vy môžete sa ku mne pridať.“

 

 

*defibrilácia – odstránenie fibrilácie srdcových komôr s použitím elektrického výboja

 

 

 

Prihlásenie k môjmu účtu

Užívateľské meno:

Heslo:

Nová registrácia Zabudnuté heslo