Vyhýbanie sa sanitkám počas dopravných obmedzení

Zdroj: Pexels

4. 3. 2019, 09:37 | Od polovice februára sa vodiči v Bratislave stretávajú s rôznymi dopravnými obmedzeniami. Z dôvodu rozsiahlej rekonštrukcie ciest je doprava v rámci určitých úsekov Bratislavy upravená, odklonená alebo dokonca uzavretá. Navyše od pondelka 4.3.2019 je na dva pruhy dočasne obmedzená aj doprava na diaľnici D1 medzi Bratislavou a Trnavou. Obvykle hustú premávku tak môže ešte viac skomplikovať dopravná nehoda. Viete, ako správne uvoľniť cestu, keď uvidíte v spätnom zrkadle sanitku či hasičov?

Záchranná zdravotná služba, hasiči a polícia majú zo zákona na cestách prednostné právo jazdy. Podmienkou sú zapnuté výstražné svetlá a siréna. Napriek tomu im mnohí vodiči neumožnia plynulý prejazd. Dôvody sú rôzne. Niekedy ide len o bezohľadnosť vodičov, inokedy stres a nevedomosť, čo robiť.

 

Zákon o cestnej premávke hovorí, že vodič iného vozidla je povinný vozidlu s právom prednostnej jazdy a vozidlu, ktoré sprevádza, umožniť bezpečný a plynulý prejazd, a ak je to potrebné, aj zastaviť vozidlo na takom mieste, aby neprekážalo. Do skupiny vozidiel s právom prednostnej jazdy a vozidlami, ktoré ich sprevádzajú, sa vodič iného vozidla nesmie zaraďovať. Od tohto roku majú v Zákone o cestnej premávke nastať určité zmeny, ktoré by mali systém uhýbania sa vozidlám upraviť. Aké sú však skúsenosti na súčasných slovenských cestách, s ktorými sa vodiči záchranného zdravotného systému denno-denne stretávajú?

„Vodiči by sa pri spozorovaní sanitky mali uhýbať na pravú stranu krajnice, pokiaľ to cesta dovoľuje. Stále sa nájdu takí, ktorí nám svojim šoférskym správaním prácu sťažujú. Extrémne rýchle vozidlá predbiehajúce sanitku či zámerné blokovanie nášho vozidla nie sú ničím výnimočným. Vážnosť situácie si neuvedomujú častokrát ani chodci - doslova sa vrhajúci pod kolesá v snahe ešte stihnúť prejsť na druhú stranu cesty, hovorí Miloslav Váňa, supervízor vodičov Falck Záchrannej.

 

Správne a bezpečne sa uhnete sanitke takto:

  1. Ak začujete sirénu, zachovajte pokoj. Nebrzdite prudko, nepridávajte plyn ani neodbáčajte. Ak sa všetci uhýbajú do strany, nikdy nevybočujtenesnažte sa predbiehať vozidlo pred Vami, nakoľko môžete skrížiť cestu záchrannému vozidlu.
  2. Ak je na ceste prekážka alebo zúžený úsek, zastavte na krajnici ešte pred ňou, nie vedľa nej. V  prípade dopravného obmedzenia pri prejazde stlmte rádio, zvýšte opatrnosť pri prejazde daným úsekom a sledujte premávku ako pred sebou, tak aj za sebou, aby ste včas reagovali na prejazd záchranného vozidla.
  3. Na dvojprúdovej diaľnici alebo ceste (zatiaľ) platí zásada, v ktorom pruhu som, na tú stranu sa uhnem. Ak ste v pravom pruhu, tak vpravo, ak v ľavom, tak vľavo. Takto vytvoríte pre sanitku dostatok miesta v strede vozovky.
  4. Na trojprúdovej diaľnici platí rovnaká zásada. Autá vľavo sa stiahnu na ľavú stranu, autá vpravo na pravú stranu. Ak ste v strednom pruhu, sledujte, ako sa vyhnú vodiči idúci za vami. A vy sa vyhnite prichádzajúcej sanitke rovnako.
  5. Ak je cesta riadená dopravným policajtom, alebo pracovníkom, ktorý vykonáva dozor nad bezpečnosťou a plynulosťou prejazdu vozidiel v obmedzenom úseku, vždy sa držte jeho pokynu.
  6. V neposlednom rade dbajte na to, aby vaše vozidlo bolo riadne osvetlené, prípadne ak dôjde k zmene situácie na ceste použite výstražné smerové svetlá, aby bolo zrejmé, že sa niečo na ceste deje a ostatní účastníci stihli včas reagovať.
  • Vyhýbanie sa sanitkám počas dopravných obmedzení
    Vyhýbanie sa sanitkám počas dopravných obmedzení

 

 

 

Prihlásenie k môjmu účtu

Užívateľské meno:

Heslo:

Nová registrácia Zabudnuté heslo