Záchranári zasahovali v júni najviac pri úrazoch, ich počet rastie

20. 7. 2017, 13:01 | Zdravotnícki záchranári a lekári Falck Záchrannej a.s. zrealizovali v júni 15 182 výjazdov, čo je o 151 výjazdov menej ako v predchádzajúcom mesiaci. Na druhej strane však narástol počet úrazov, ku ktorým boli privolaní. V 1 930 prípadoch posádky ošetrovali pacientov, ktorí sa poranili rozličnými spôsobmi. Ukazuje sa, že sú to práve teplé mesiace, ktoré si vyžiadajú oveľa častejšie takýto druh ošetrenia. Druhou najčastejšou diagnózou sú tráviace ťažkosti. Dlhodobo záchranári pomáhajú aj pacientom s vysokým tlakom, bolesťami v hrudníku a s dýchacími ťažkosťami.

Najviac výjazdov v Trnave

Aj v mesiaci jún najviac zasahovala posádka RZP* Trnava (310 výjazdov). Po Trnave nasledovali posádky zo Spišskej Belej a zo Žiliny (RZP Spišská Belá - 285 a RZP Žilina 4 - 275 výjazdov). V prípade RLP* posádok najviac výjazdov mali posádky Žilina 1 a Trnava, ktoré rovnako zasahovali v 242 prípadoch a Žilina 2 s 229 výjazdami.

 

Najkritickejší bol začiatok víkendu

Vyzerá to tak, že v júni už začali Slováci využívať teplé dni na predĺžené víkendy a rôzne výlety. Žiaľ, pravdepodobne aj z tohto dôvodu, boli piatok a štvrtok najkritickejšie dni, kedy záchranári museli častejšie zasahovať. Z hľadiska času bolo najviac výjazdov medzi 20. a 21. hod., kedy záchranári ošetrili 873 pacientov. Najmenej zasahovali nadránom, medzi 3. a 4. hod.

 

Najčastejšie diagnózy za jún 2017

 

1.

Úrazy

1 930

2.

Tráviace ťažkosti

1 519

3.

Vysoký krvný tlak

1 227

4.

Bolesť v hrudníku

977

5.

Dýchacie ťažkosti

950

 

Zdroj: Falck Záchranná a.s.

 

 

95 resuscitácií

Oproti máju sa v júni výraznejšie znížil počet resuscitácií pacientov. Oživovať museli záchranári 95 ľudí, najviac v Žiline.

 

* rýchla lekárska pomoc, kde je posádka zložená z lekára, záchranára a vodiča

** rýchla zdravotná pomoc, kde je posádka zložená zo záchranára a vodiča

 

 

 

Prihlásenie k môjmu účtu

Užívateľské meno:

Heslo:

Nová registrácia Zabudnuté heslo