Zásah bleskom zriedka spôsobí ťažké popáleniny

19. 6. 2018, 11:03 | Prichádzajú takmer nečakane a zastihnúť nás môžu kedykoľvek a kdekoľvek. Búrky každoročne na Slovensku zrania či dokonca zabijú desiatky ľudí. Najvyšší počet búrok sa vyskytuje v mesiacoch jún a júl. Je preto dobré vedieť, ako sa správať, keď nás zastihne búrka a ako poskytnúť prvú pomoc človeku, ktorý bol zasiahnutý bleskom.

Ak nás búrka zastihne v prírode

Blesk je optický jav, ktorý sprevádza náhly výboj atmosférickej elektriny. Jeho dráhu nedokážeme odhadnúť. Základným pravidlom je, že by sme nemali byť najvyšším bodom v okolí. Mali by sme sa tiež vyhýbať všetkým vyčnievajúcim bodom ako sú vrcholy a horské hrebene. Nebezpečie však hrozí človeku aj na rovnom povrchu ako je čistina, pole alebo aj vodná hladina. Tu totiž predstavujeme najvyšší bod v teréne a pôsobíme ako bleskozvod. Ak nás búrka zastihne v lese, je lepšie zdržiavať sa v jeho vnútri. Okraje lesa predstavujú riziko. Určte sa neschovávajte pod osamelé stromy v priestore. Počas búrky sa nesmieme kúpať, ani sa zdržiavať pri brehoch vodných plôch.

 

Hľadať musíme suché a nižšie položené miesto

Ľudské telo tvorí až zo 70 % voda, preto je vodivé. Nebezpečie hrozí človeku aj na mokrom povrchu, ktoré pôsobí rovnako ako vodič. Hoci človeka blesk nezasiahne priamo, môže udrieť do zeme o kúsok vedľa, a následne sa dokáže šíriť po zemskom povrchu. Preto je dôležité nájsť si aspoň kúsok izolovaného suchého miesta, ktoré je nižšie položené, a ostať tam v učupení. Ak suché miesto nenájdeme, pokúsime sa izolovať od mokrej zeme kusmi odevu, na ktoré si čupneme. Počas búrky je nebezpečné bežať. Ak sa potrebujeme presunúť, potom je dobré robiť malé kroky. Veľmi dôležitá vec, na ktorú by sme nemali zabúdať je, že nesmieme mať pri sebe žiadne kovové predmety ako kľúče, dáždnik a pod. Umožnili by sme nimi blesku preniknúť do tela a spôsobiť zranenia vnútorných orgánov.

 

Prvá pomoc pri zásahu bleskom

Z fyzikálneho hľadiska pôsobí na človeka elektrický prúd, teplo a tlaková vlna. Šanca, že človek prežije zásah bleskom je 50 %. Úraz bleskom a elektrickým prúdom majú niektoré spoločné charakteristiky. „Zásah bleskom zriedka spôsobí ťažké popáleniny,“ hovorí Miroslav Nagy, hlavný inštruktor Falck Academy. Jeho intenzita je vysoká, pôsobí však krátko a výboj prebehne hlavne vonkajším povrchom tela. Spôsob šírenia a prudké vyparenie vody (pot, dažďové kvapky) môžu vyvolať na koži povrchové popáleniny, ktoré pripomínajú vetvičky paprade. „Smrť u človeka pri zasiahnutí bleskom je najčastejšie spôsobená zastavenie srdca a dýchania,“ dodáva M. Nagy.

 

Človeku, ktorého zasiahol blesk, je potrebné čo najrýchlejšie poskytnúť prvú pomoc. Musíme sa však presvedčiť, že nebezpečenstvo pominulo, aby sme sa sami nevystavili riziku.

 

V prípade, že je postihnutá osoba po zásahu pri vedomí, pravdepodobnosť, že prežije, je vysoká.

  1. Zistíme stav základných životných funkcií, dýchanie a činnosti srdca.
  2. Ak človek nejaví známky života, okamžite privoláme pomoc a začneme s oživovaním.
  3. Následne ošetríme prípadné poranenia a popáleniny.
  4. Vykonáme protišokové opatrenia.
  5. Do príchodu ZZS postihnutú osobu neustále oživujeme, resp. sledujeme stav základných životných funkcií.

Ako sa správať počas búrky tak, aby sa nám nič nestalo, by mali ovládať aj deti. Aj z toho dôvodu boli vytvorené interaktívne príbehy Záchranára Falka, prostredníctvom ktorých sa deti materských a základných škôl učia ako človeku poskytnúť prvú pomoc a ako správne reagovať v život ohrozujúcich situáciách.

 

 

 

Prihlásenie k môjmu účtu

Užívateľské meno:

Heslo:

Nová registrácia Zabudnuté heslo